You are here: Home مقالات گیتار فلامنکو فلامنکو

فلامنکو

فلامنکو سبکی از آواز، موسیقی و رقص اسپانیا است.این نوع موسیقی تحت تأثیر سبک‌ها و فرهنگ‌های مختلف به شکل امروزی در آمده و می‌توان به جرات گفت که بیشترین تأثیر خود را از کولی‌های اسپانیا گرفته‌است. در شکل گیری و تکامل این سبک

نمی‌توان از تأثیر گذاری موسیقی مورها و مسلمانان شمال آفریقا و حتی موسیقی عربی و موسیقی لاتین چشم پوشی کرد.

 

 

 

فلامنکو در حقیقت از ۳ قسمت : رقص فلامنکو، آواز فلامنکو و گیتار فلامنکو تشکیل شده.

 

خاستگاه این نوع موسیقی ایالت اندلس است، ولی مبدل به سمبل موسیقی اسپانیایی و حتی به طور کلی فرهنگ اسپانیایی شده است.این نوع موسیقی شامل تکنیک‌ها و توکه‌های جالبی است.

 

البته کاربرد لغت توکه غلط مصطلح است زیرا معنی این کلمه نوازندگی گیتار می‌باشد و بهتر است از کلمهٔ پالو (معادل دستگاه در موسیقی ایرانی) استفاده شود. بعضی از این پالوها عبارت‌اند از بولریاس٬ رومبا٬ الگریاس٬ فاروکا و...

 

موسیقی فلامنکو٬ موسیقی سنتی اسپانیا همانند تمامی موسیقی‌های دیگر در جهان دارای رقص و علائم مخصوص به خود می‌باشد که این موسیقی و رقص٬ آن را از انواع دیگر موسیقی متمایز می‌سازد. حرکات دست و پا در فلامنکو هر کدام بیان کننده تاریخ، داستان و یا افسانه‌ای می‌باشد که برای بیان کردن آنها از حرکات و فرم‌های بخصوصی استفاده می‌شود. این رقص شباهتهای بیشماری به رقص اعراب دارد، با مروری بر تاریخ جهان در می‌یابیم که اسپانیا و اندولس مدتی در تصرف اعراب بوده و اعراب پس از بیرون رفتن از اسپانیا بعضی از فرهنگهای خود را در اسپانیا به یادگار گذاشتند که بسیاری از این فرهنگها را در معماری بناها در اسپانیا، موسیقی و رقص آنها به وضوح می‌توان مشاهده کرد. منشاء این نوع موسیقی (flamenco) از طبقات پایین جامعه اندولسی سرچشمه گرفته بود از این رو موسیقی از وجهه هنری لازم در میان طبقات متوسط و بالاتر جامعه برخوردار نبود. فرهنگ فلامنکو حاکی از شورش مردم تحت ستم است. اقوام مسلمان شمال آفریقا (the moors) اقوام گیتانو Gitanos و یهودیان که همگی در نقاط م قاطع مختلف زمانی از سوی تفتیش عقاید کلیسای اسپانیا مورد اذیت و آزار و تبعید واقع شده اند. اقوام Gitanos اساساً پایه گذار اولیه این شکل هنری بوده اند اما آنها تنها دارای یک فرهنگ شفاهی هستند. آوازهای محلی شان از طریق اجرای مکرر آن در مجالس اجتماعی به نسل جدید منتقل شده است. این طبقات فقیر غیر چادرنشین جامعه اندوسی بطور کلی بی سواد بودند.

 

 

رقصندگان فلامنكو، سویل اسپانیا در مه ۲۰۰۶

 

 

همیشه در گذر زمان تغیرات و تعریفاتی وجود داشتند که آثار هنرمندان هر قرن بر آنها وارد می‌شد و موسیقی فلامنکو هم مثال کاملی از این نوع تغیرات است و تا به امروز نیز در حال تغیر و تحول بوده‌است. نسل‌های جدید فلامنکو سبک‌های جز (jazz) و دیگر سبکهای آفریقایی و برزیلی را با فلامنکو مدرن ترکیب کرده‌اند. فلامنکو یکی از غنی‌ترین و فوق العاده‌ترین فرم‌های موسیقی در جهان است و بر طبق گفته منتقدین فلامنکو اصیل و خالص هیچگاه در صنعت موسیقی و هنر کمرنگ نمی‌شود. از افرادی که امروزه در کشور ایران در این سبک توانسته اند در شرائط مطلوبی قرار گیرند میتوان به شهاب طلوعی اشره کرد.

 

 

 

فلا منکو از یک خط طولانی اجداد اسپانیایی به ارث رسید و نتیجه تشکیل اجزاء گوناگونی از اساس موسیقایی مختلفی است که بین قرن هشتم و پانزدهم میلادی در اندلسیا (ناحیه ای در جنوب اسپانیا) ظاهر شدند .

 

ارکان موسیقایی و فرهنگی که سنت اندلسیا از آنها متولد شد از این قرار است:

1. تا قرن هشتم میلادی در کوردوبا آئین بیزانسی یا سرود یونانی به وسیله موزارابیک در کلیساهای موزارابیک حفظ شد .

2. اصول موسیقی پیشین به وسیله سوریه ایها و به وسیله زریاب به اسپانیا منتقل شد .

3. موسیقی و آوازهای مسلمانان .

4. اصل موسیقی یهود و آوازهای مذهبی یهودیان .

5. آوازهای عمومی موزارابیک .

 

پایه های فرهنگی موسیقایی اندلسیا از آنچه که ذکر شد شکل گرفت وتا قرن پانزدهم در حالات و احساسات شبه جزیره ایبری (نام قدیم شبه جزیره اسپانیا و پرتقال) قرار گرفت .

تسخیر دوباره سویا و کوردوبا (1248 - 1236 میلادی ) نیز کمترین تغییری در فرم موسیقایی و سنتهای محلی اسپانیا نداشت . مبدا پیدایش فلامنکو به زمانی که نواحی جنوبی اسپانیا به تصرف مورها (مسلمانانی از نژاد عرب و بربر) در آمده بود برمی گردد.

 

در قرن هشتم میلادی گروهی از مورها به اسپانیا حمله بردند ، آنجا را تصرف کرده و در اسپانیا سکنی گزیدند . بدین ترتیب اسپانیا با پرتقال مدت هفتصد سال تحت سلطه مورها بود و در دست مسلمین اداره می شد که همین امر موجب انتقال فرهنگ و تمدن اسلامی به اروپا گردید .

طی این دوره کوردوبا مرکز جهان اسلام غرب گردید . بنابراین موسیقی این سرزمین از تاثیرات شرقی اقتباس گردیده است . در سال 1492 فردیناند (فردیناند پنجم ، پادشاه زمان) و ایزابلا (همسر فردیناند پنجم) مورها را به طور دسته جمعی از اسپانیا راندند البته عده ای از آنها تابع مسیحیان شدند .

 

کولی ها نیز نقش بسزایی در پیدایش فلامنکو دارند . کشور مبدا کولیها هندوستان است .

اوایل قرن نهم میلادی تعداد بیشماری از آنها آنجا را ترک کردند و در یونان قرار گرفتند و از آنجا به سرتاسر شبه جزیره بالکان پخش شدند و در آغاز قرن پانزدهم بود که به اسپانیا رسیدند .

 

ابتدا این فکر می شد که نام Gitano یا Gypsy از Egiption (یعنی مصریانی که از مصر آمده اند) گرفته شده ولی بعدها ثابت گردید که آنها از هند آمدند .

کولی ها آواز و رقص خود را نیز از هند آوردند . گرچه آوازهای آنها به خاطر زندگی سرگردانشان تغییر زیادی کرد ولیکن خصوصیت ویژه سنتی شرقی را ابقاء کردند .

 
FacebookSatartlapBlogter.huDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huIWIWDiggUrlGuru.huGoogle bookmark